Ako som sa teda dostal na Nový Zéland

Tento článok je viacej príbeh a menej návod, nakoniec si musíte nájsť svoju vlastnú cestu.

Motivácia

Nový Zéland nebol pre mňa špeciálny cieľ, cieľ bol skorej odisť do sveta a vyskúšať si ako to funguje mimo Slovenska čí dokonca EU. Tento cieľ som zdieral s dobrým kamošom, ktorého som poznal ešte z čiaz univerzity.

Práca nás oboch dlhodobo nebavila (respektíve frustrovala, no to je na iný článok) nemali sme ale žiaden sofistikovaný plán kam odisť a ako si nájsť prácu. Jeden večer sme boli mierne pripitý a dostali sme “geniálny” nápad zverejniť naše životopisi do Austrálie, áno Austrálie :-D.

Ako sme si našli pracú

Ak si dobre spomínam našli sme stránku https://www.seek.com.au . Neváhali sme a zverejnili naše cv v anglickom jazyku. Nespomínam si ako dlho trvalo kým nás oslovila istá agentúra, bolo to ale asi iba niekoľko dni. Ponuka hoci bola pre Nový Zéland sa nám pozdávala celkom lukratívna a to aj v danej krajine a oblasti. Nikto iný nás ale neoslovil, mali sme teda v celku šťastie na tú jednu ponuku.

Ak vás to zaujíma obaja sme programátori, mame vysokoškolské vzdelanie a nejaký ten rok praxe.

Dlho sme neváhali a šli sme do toho. Samozrejme všetko je jednoduchšie ak ste dvaja. Nasledovalo niekoľko kôl pohovorov cez skype, pričom v čase pohovoru bolo pre mňa neskoro večer a pre nich skoro ráno 😀 . Musím sa priznať že som bol vždy dosť nervózny a moja nedokonala angličtina mi v tom nepomáhala. Posledný pohovor mi náš budúci šéf ukázal mesto, teda aspoň sa o to snažil, kamera nemala bohvieakú kvalitu, mne to ale stačilo a bol som veľmi optimisticky naladený. Pohovormi sme teda prešli, som bol nadčený, moja mama už menej.

Vízum

Naša budúca firma ako aj agentúra cez ktorú sme išli nám výrazne pomohla s mnohými záležitosťami, od preplatenia hotela a cesty až po víza.

Zamerali sme sa na získanie “skilled migrant work visa”. Na takéto vízum mate nárok ak už máte pracovnú zmluvu a to v oblasti s nedostatkom pracovnej sily. Museli sme vypĺňať niekoľko stranové formuláre, čo nám trvalo niekoľko dni. Nasledovalo získanie “medical examination”. Takýto dokument sme získali tu. Súčasťou vyšetrenia bol aj röntgen hrude, no samotná snímka bola príliš veľká na to aby sme ju pridali do obálky (trochu sme sa balí čí nám to prejde ale prešlo). Vyšetrenie mohlo trvať aj par týždňov, avšak trvali sme na rýchlejšej procedúre, podarilo sa. Pribalili sme ešte pracovnú zmluvu, osobne pozvanie od šéfa, fotky, pas (do ktorého nám prilepili vízum) a detaily na kreditnú kartu 😀 .

Vízum sme nakoniec získali neuveriteľne rýchlo, asi iba dva-tri dni po odoslaní žiadosti. Vízum je na dva roky, je možné že s výpisom registra trestov by sme získali aj päť ročné vízum.

Alternatívne…

Je možné prísť na Novy Zéland a skratka požiadať o turistické vízum na mieste, v takom prípade pracovať nemôžete (čo vám stále nebráni si pracú nájsť a požiadať o ďalšie vízum). Takéto vízum je platné iba na par mesiacov, avšak vždy môžete na víkend odisť do Austrálie, vrátiť sa a požiadať o ďalšie vízum.

Existuje ešte work and travel. Work and travel má ale kvóty, ktoré sú pre Slovensko veľmi nízke (pokiaľ viem každý rok sa veľmi rýchlo vyčerpajú). Detaily.

Spať k môjmu príbehu.

Cesta a ubytovanie

Našli sme si lacný hostel s beznadejme slabou wifinou (čo sme teda najskorej netušili). Trochu nás zarazilo posielanie detailov kreditnej karty cez email, nakoniec to ale dobre dopadlo.

Sučastne sme našli nejaké lacné letenky a to Viedne -> Dubai -> Melbourne -> Auckland. Znie to divoko a aj bolo, vždy som mal pocit že nejaký let zmeskám. Všetko dopadlo dobre a asi za 38 hodín sme dorazili 😀 . Nespomínam si akou spoločnosťou sme leteli, dnes hodnotím Emirates ako najlepších. Na letisku nás už čakali z agentúry a pomohli nám dostať sa k hotelu.

ja-vodopad
Jeden z prvých výletov v tejto krajine, úžasné.

Na záver

Je to krásna krajina a svoje rozhodnutie do dnes neľutujem. Jedine čo mi chyba sú moji priatelia a rodina.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s