Výdaje a plat

Opakujúca sa otázka od kamošov je ohľadom môjho platu, nájmu a čí sa to vôbec cele vyplatí. Mne sa to vyplatí, no skúsim to trochu rozobrať.

Aktuálne 1 NZD = 0.65 €

Výdaje

Najväčší výdaj ktorý platím pravidelne je nájomné a energie. V Aucklande platíte nájom na týždennej baze pričom rátajte s aspoň 100 dolármi na týždeň. Ja bývam aktuálne v lepšej štvrti a platím teda viacej. Zdielam veľký drevený dom, v ktorom mam jednu izbu. V bývaní nevidím až taký problém, čo mi vadí je slabo izolovaný dom, s čím súvisí elektronické kúrenie ktoré váš tiež niečo stoji.

dreveny-dom
Aj takto to u mňa vyzerá

Bývanie vás teda výnde na 500 až 1000 dolárov. Určíte si ale aj pozrite o akú štvrť sa jedná, nie všade je to rovnako bezpečné. Ak si niečo budete hľadať, pridajte sa do facebook skupín, ktoré sa orientujú na prenájom, vyhnete sa teda korporáciám a budete jednať priamo s vlastníkmi domu.

MHD nie je práve lacné, za krátku cestu zaplatíte 1.80, ak to mate ďalej do prace aj cez 5 dolárov. Od určitej sumy sa vám vyplatí “permanentka” no spočítajte si to, nie je to ako v Bratislave kde sa vyplatí skoro vždy. Permanentka stojí aktuálne 200 dolárov, čo je už suma ktorú možno zohľadníte pri hľadaní bývania. Určíte si čo najskorej zohnajte AT HOP kartu aj s predplateným kreditom, platenie na mieste u vodiča vás stoji viacej (namiesto 1.80 -> 2.50)

Ak si zrovna nenavaríte alebo nemáte firemnú akciu s jedlom, musíte si odskočiť niekam na obed. Vyber je celkom veľký a nie práve lacný. Možno najlacnejšie a najrýchlejšie jedlo, ktoré máte k dispozícii je sushi. Za jeden kúsok zaplatíte 1.50 (berte to číslo s rezervou). Najesť sa teda dá aj za menej ako 10 dolárov. Ďalšia ponuka sa vám odomyká za 15 dolárov. Väčšina reštaurácii ponuka obedové menu, ktoré je rovnaké ako hociktorý iný čas avšak je lacnejšie a s fixnou cenou (teda všetko za 15). Konkrétne odporúčam Archies, robia asi najlepšiu pizzu v Novom Zélande (na Slovensku mame ale lepšiu). Safran, výborný stake sandwich. Burger Burger, názov je viac než jasný :-D. Ale môžete skúsiť aj McDonald menu (inak, za kečup nežiadajú príplatok 😀 )

Aby som sa vrátil späť k téme, ak by ste sa uskromnili mohlo by vám stačiť 20 dolárov denne na potraviny a jedlo.

Keďže sa snažím trochu o seba starať chodím do fitneska, ktoré ma stojí zhruba 100 dolárov na mesiac, táto aktivita je ale už na vás. Rovnako vás vyjde aj káva, ak by ste teda šli s kolegami každý deň do kaviarne. Kaviarne sú tu na každom rohu a napodiv každá vyžije. Cena kávy v meste začína od 4 dolárov.

Čo ma ešte napadá je poplatok za mobil a poistenie, no nič z toho nie je také fatálne.

Úprimné to čo ovplyvnilo moju schopnosť odložiť si peniaze najviac boli výdavky za imigráciu a letenky domov a späť. Hovorím o tisícoch. Return tickets teda letenky s návratom ma naposledy vyšli cez 3000 dolárov, čo je poriadny škrt cez rozpočet (avšak stále sa mi to vyplatí). Samozrejme či idete domov alebo nie je na vás, rovnako aj imigrácia (tiež asi 3000 dolárov). Imigrácia vás okrem penazí stoji aj čas a nervy.

Do 1000-2000 dolárov je suma s ktorou teda musíte rátať. Či je ta suma problém závisí už od vás a vášho platu.

Aký plat očakávať

Najlepšie čo môžete urobiť je získať si vlastný prehľad pre váš odbor či špecializáciu a počkať si na príležitosť. Neradím vám dostáť sa do pozície kde by ste museli akceptovať akúkoľvek prácu. Zverejnite svoj životopis na rôznych pracovných portalov a počkajte si na odozvu, pripadne kontaktujte agentúry.

Moja situácia

Nesťažujem sa, zarábam nadpriemerne a na Slovensko sa kvôli platu určíte nevrátim. Jedine čo mi občas vadí je kolísavý kurz doláru, s tým ale nejde veľa čo urobiť. Sporím si aj naďalej v dolároch, prevod na Slovensko nie je úplne lacný a tiež tu mam dobrý úrok. Nakoniec sa ale asi aj tak vrátim na Slovensko.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s