Imigrácia na Nový Zéland – skúsenosti

Imigrácia je jedna z možnosti ako zostať na Novom Zélande dlhodobo a to aj bez prace. V prípade úspechu získavate rezidenciu s podmienkou zostať na Novom Zélande aspoň nasledujúce 2 roky (každý rok minimálne 180 dni). Imigrácia je finančné a časovo veľmi náročná, avšak je teoreticky možná aj bez toho aby ste opustili Slovensko.

V tomto článku zdieľam svoje získané znalosti ktoré by pomohli mne v minulosti a teda možno aj dnes vám. Ak sa chcete dostať na Novy Zéland iba kvôli prací je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie získate pracovné víza. Vo všeobecnosti sú vaše karty lepšie ak ste už na Novom Zélande a to aspoň 12 mesiacov.

Bodový systém

Vaša prvá úloha je registrovať sa na imigračnom portáli. Vyberte možnosť “Skilled migrant – expression of interest”. Po registrácii získate možnosť vytvoriť “Expression of interest” ďalej len EOI. Vďaka EOI budete zaradený do skupiny žiadostí, ktoré sú následné zoradené a vybraté podľa získaných bodov. Body ktoré môžete získať si môžete overiť aj na oficiálnej imigračnej stránke.

Body získavate za:

 • Nižší vek. Je niekoľko stupňov avšak najväčší bodový bonus je pod 29 rokov. 55 a viacej vám už žiadne body neprinesie (nad 55 je imigrácia už nemožná).
 • Prácu na Novom Zélande, ešte viacej ak tu robíte už aspoň 12 mesiacov. Pripadne máte pracovnú ponuku. Ďalšie body získavate podľa charakteru práce.
 • Vzdelanie. Tu môžete ľahko získate množstvo bodov, pokiaľ vlastníte titul magistra alebo inžiniera. Ešte viacej bodov môžete získať podľa oblasti ktorú ste vyštudovali (napríklad IT). Mali by ste však vedieť že Novy Zéland neuznáva tak jednoducho naše univerzity (ak ste vyštudovali napríklad v Češku máte to jednoduchšie). Musíte požiadať NZQA o uznanie titulu, čo stoji čas a peniaze.
 • Pracovne skúsenosti. Najlepšie vo vašej vyštudovanej oblasti a pre medzinárodnú firmu. Každá referencia je dobra a prvá bodová hranica sa otvára po dvoch rokoch preukázaných pracovných skúseností.

Ako som spomínal, je síce možné úspešné imigrovať do Nového Zélandu bez toho aby ste boli na Novom Zélande no máte to podstatne ťažšie. Jeden z kľúčových bodov je práca, ktorú buď už máte alebo viete preukázať pracovnú ponuku, tie body vám inak môžu chýbať.

Pokiaľ neviete ani teoreticky získať aspoň 140-160 bodov, pravdepodobne to nemá zmysel. Skúste si nájsť prácu a získať pracovne víza. Po 12 mesiacov to už určíte pôjde jednoduchšie.

Niekoľko kráť som spomínal charakter prace alebo vzdelania ktoré ma vyššiu hodnotu, čí takúto prácu alebo vzdelanie máte si môžete overiť na Skill shortage list checker.

Okrem získania bodov musíte vedieť aj preukázať že ste zdravý, bez kriminálnej minulosti a ovládate anglicky jazyk.

Ďalšie dokumenty

Okrem vypĺňania dlhých formulárov musíte vedieť poskytnúť aj množstvo ďalších dokumentov. Vždy originál s overeným anglickým prekladom (pre pas stačí našťastie iba overená kópia hlavných strán).

 • Medical examination, môžete získať napríklad tu.
 • Pas, stačí teda overená kópia.
 • Fotky.
 • Výpis registra trestov. Pozor je tu časový limit, dokument nesmie byt starší ako 4 mesiace (nežiadajte o výpis skôr, než je treba).
 • Rodný list.
 • Potvrdenie od NZQA ohľadom vášho vzdelania (môže to byt aj iba identifikačné číslo v dokumente ktorý vyplníte).
 • Dokumenty pre NZQA (Diplom magistra, bakalára, výpis známok a maturitné vysvedčenie)

NZQA

NZQA je kapitola sama o sebe. Získanie potvrdenia o vzdelaní môže trvať niekoľko mesiacov a vyžaduje originálne dokumenty od diplomov až po maturitné vysvedčenie. Je možno lepšie získať úplné potvrdenie od NZQA vopred tak aby ste neskôr neboli pod časovým tlakom.

Čiastočné potvrdenie vám umožní získať predstavu o tom koľko bodov môžete získať podľa vášho vzdelania (pre EOI to stačí). Pre získanie rezidencie potrebujete ale úplné potvrdenie, ktoré stojí viacej peňazí a čašu (a spomínané dokumenty).

Nezabudnit, pokiaľ bolo vaše EOI vybraté máte iba 4 mesiace na dodanie všetkých ďalších dokumentov. Ak sa vám to nepodarí nie je to taký problém musíte sa skratka prihlásiť ešte raz (každý pokus = strata peňazí).

Invitation to apply

Ak je vaše EOI vybraté znamená to že imigračný úradník prešiel vašou žiadosťou a predbežné vám uznal body. Tieto body teraz musíte potvrdiť s dokumentmi ktoré som už spomínal. Zoznam potrebných dokumentov nájdete v emaile. Očakávajte niečo v štýle:

“Immigration New Zealand would like to invite you to apply for residence to New Zealand under the Skilled Migrant Category. This is your Invitation to Apply (ITA).”

Email obsahuje aj pred vyplnení dokument ktorý treba vytlačiť a pribaliť.

Ak je všetko ok máte rezidenciu na dosah. Po odoslaní dokumentov to stále trvá niekoľko mesiacov kým vám pridelia imigračného úradníka. Rovnako počítajte s veľkými výdavkami. Ak to cele zrátam dokopy je to vyše 3000 dolárov, možno viacej.

Po získaní rezidencii ste nútený zaslať váš pas, ten sa vám vráti späť už aj s nalepenou informáciou o rezidencii.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s