Lyžovačka na sopke Ruapehu

Hovorí sa že na Novom Zélande sa môžete v jeden deň kúpať v oceáne a ešte stihnúť lyžovačku. Myslím ale, že lepší nápad je prejsť cely národný park aj so sopkou skôr než sa vydaté k pláži. K lyžovaniu sa na sopke veľa nepotrebujete, celú výstroj si môžete požičať na mieste (teda vlastne potrebujete dosť peňazí).

Na sopke Ruapehu som bol zatiaľ štyri krát, z toho dva krát s kolegami na lyžovačku. Neľutujem, je to zážitok. Lyžovačky boli vždy iba víkendová záležitosť, z Aucklandu k sopke sa to dá stihnúť za 4 hodiny autom. Nie je to vôbec lacná záležitosť, cena 100 dolárov len za vleky na deň ma dosť prekvapila. Oba lyžiarske výlety nás zaviedli k oblasti Whakapapa (celkom vtipný názov).

13958245_10210469883653827_6166952679332696490_o
Slnko vie poriadne páliť, mali sme tiež šťastie na menej ľudí.

Ako som spomínal vystroj si viete zapožičat na mieste, lacnejšie to ale bolo v mestečku blízko strediska, tam sme nakoniec aj prespali.

Celé stredisko Whakapapa má niekoľko vlekov, cesta od začiatku po najvyšší bod vám to môže trvať aj cez polhodinu. Keď ste ale už raz hore, celý svet je pod vami. Asi v polovici cesty je druhé mini-stredisko kde sa môžete najesť a oddýchnuť si, nebolo to síce nič extra, no aj tak som bol prekvapený vybavením v takej výške.

whakapapa2
Napraskané.
whakapapa4.jpg
Na lanovke máte príležitosť vidieť až na vrchol.

Z úplného vrchu (pokiaľ idú lanovky) k parkovisku vám to môže trvať aj polhodinu. Občas som to podcenil a šiel z posledných síl. Cesty nie sú priamočiare a občas sme dumali kam máme vlastne ísť ďalej. Podľa mapy je to celkom bludisko a ak už nevládzete určite nechcete ísť po čiernej trase (najťažšia).

whakapapa5.jpg
Ešte raz panoráma, paráda.

Moja prvá lyžovačka nebola úplné optimálna, precenil som svoje sily a po nejakom čase a siedmom páde som si všimol, že som stratil mobil :-D. Moje krásne fotky boli stratené … mobil mi ale neskôr našli a poslali späť o asi 6 mesiacov pozdejšie :-D.

Nasledujúci deň som už iba relaxoval na začiatočníckych trasách. Viete tam spoznať ľudí z celého sveta, no najmä z Činy a Indie.

Keď si už po dlhom dni chcete sadnúť do baru s nejakými percentami pripravte si svoj pas :-D, naozaj mi nechceli predať alkohol. Na Novom Zélande platí, že ak vyzeráte pod 25 rokov musíte sa preukázať, našťastie nám to potiahol starší kolega.

V tejto oblasti je viacero lyžiarskych stredísk ale aj oblastí ktoré môžete preskúmať na vlastnú päsť, o ďalších túrach v ďalšom článku 😛 .

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s